איך חווית משתמש תקדם לכם את העסק?

יש לכם אתר, או שאתם בדיוק מתכוננים להקים אתר חדש לעסק שלכם. רגע לפני שאתם צוללים לעיצוב, ולבחירת התמונות, בואו נדבר על המושג "חווית המשתמש", ועל איך הוא משפיע על התוצאות שתקבלו מהאתר.


אז מהי "חווית משתמש"?

הפעם הראשונה שהלקוח נכנס לאתר שלכם, מזכירה קצת דייט ראשון או ראיון עבודה. גם כאן "אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני". החוויה הראשונה של הגולשים באתר שלכם תשפיע על המשך הקשר ביניכם. נסו להיזכר באתרים שיצא לכם לגלוש בהם לאחרונה, ומה התחושה שקיבלתם על האתר בכלל ועל העסק בפרט באותו הרגע - עוד לפני שהתחלתם לקרוא את התוכן.

 • פגישה עם אלמנטים ותמונות מרשימות עשתה לכם חשק להישאר.

 • אתר עם עיצוב מיושן, העביר אולי את הרושם שמדובר בחברה לא מעודכנת.

 • אתר עמוס בפרטים אולי גרם לכם "ללכת לאיבוד" בתוך כל המידע.

לי באופן אישי, קרה שויתרתי על מוצר שהוצע באתר כלשהו משום שלא הצלחתי ליצור קשר עם בעלי העסק בקלות. זכרו תמיד שהגולשים באתר שלכם לא יתאמצו לחפש את המידע שאתם רוצים שימצאו, ולכן מבחינתם – מידע שלא יצליחו להגיע אליו בקלות – פשוט לא קיים.


מה דעתכם על האמירה לפיה "ללקוחות שלכם לא איכפת מכם, או מהמוצר שלכם. אכפת להם רק מעצמם"? לטעמי מדובר בגישה מעט פרובוקטיבית, אבל אם ננסה להבין אותה, היא טוענת שהלקוחות שלכם מחפשים אצלכם פתרון ספציפי לבעיה או לצורך שלהם. מכאן, שכל עניינם במוצר שלכם הוא בשאלה "האם הוא נותן מענה לצורך שלהם?" יתכן שהמוצר שלכם מעניק פתרון מצוין ללקוח, אבל אם הוא אינו נגיש עבורם, אתם עלולים להפסיד את אותו לקוח פוטנציאלי.


כאשר אני בונה ומעצבת אתרים ללקוחות, עומדות לפני שתי מטרות עיקריות:

 • עיצוב אסטתי ונעים לעין – כזה, שיהיה תואם למיתוג הכללי של העסק ויבטא את הערכים והמסרים של העסק. לדוגמא: עיצוב מינימליסטי ונקי המבטא תחושת יוקרה.

 • עיצוב שיניע את הגולשים לפעולה ספציפית. כמו למשל קניית מוצרים, קריאת חומרים, עיון בתיק עבודות, יצירת קשר ועוד.

לדוגמא: באתר שמטרתו למכור, יהיו הפניות רבות לגלריית המוצרים, הדגשת מבצעים, ממשק קל ונוח למציאת המוצרים ולרכישתם. באתר שמטרתו לגרום ללקוחות פוטנציאליים ליצור קשר יופיעו פרטי קשר מודגשים, טופס או כפתור ליצירת קשר בכל העמודים.


למה חשוב לחשוב על חווית משתמש כאשר מתכננים אתר?

לאתר שאתם מקימים לעסק שלכם, יש מטרה. על מנת שהאתר ישיג את המטרה שלו, עליכם להגדיר קודם כל לעצמכם את המטרות באופן ברור:

1) מה התוצאות שתרצו להשיג מהאתר?

2) אילו פעולות הגולשים צריכים לעשות באתר כדי להשיג תוצאות אלה?


רק כאשר ברור לכם, מהם המטרות שתרצו להשיג, תוכלו להתקדם לשלב הקמת האתר ועיצובו.

מרגע זה, מוטלת על איש המקצוע שמלווה אתכם האחריות להמליץ לכם על העיצוב והמבנה שיסייע לכם לקבל את התוצאות הרצויות מהאתר שלכם. וכמו בכל דבר בחיים, גם כאן: ככל שתגיעו לשלב הבנייה והעיצוב עם יותר ידע, הבנה ומטרות ברורות – כך תיהנו יותר מתהליך העבודה ותשיגו תוצאות טובות יותר: הן בהיבט העיצובי והן בהיבט הפרקטי.


אילו גורמים משפיעים על חווית משתמש?

 • תוכן פונקציונאלי – תוכן מקורי העונה על צורך ספציפי של הגולשים. מה שמעניין אותם. מה שייתן להם ערך מוסף ותחושה שבצידו השני של האתר נמצא בעל מקצוע אמין ומומחה בתחומו.

 • מבנה ידידותי לגולש – כזה המאפשר למצוא בקלות את החומרים הרלוונטים, ואלו שמעניינים את הלקוח שלכם. התוכן והמידע שלשמו הוא הגיע לבקר באתרכם.

 • ויז'ואלים - תמונות, מיתוג ואלמנטים נוספים בעיצוב יעוררו רגשות חיוביים והערכה בקרב הגולשים.

 • נגישות – אתר המאפשר גם לאנשים בעלי מוגבלויות לגלוש באתר בקלות. ישנם מגוון כלים (גודל פונטים, אפשרויות קוליות) ההופכים אתר לאתר נגיש ומאפשרים לכם להגדיל את קהל הלקוחות הפוטנציאלים שלכם.

 • אמינות – התוכן המוצג באתר שלכם משדר אמינות, ומאפשר ללקוחות שלכם לסמוך על המידע המופיע באתר וכפועל יוצא – עליכם כבעלי מקצוע.

איך יוצרים חוויית משתמש חיובית?

ישנם מספר שלבים ליצירת חווית משתמש:


1) אסטרטגיה - כפי שהזכרתי קודם, השלב הזה קריטי להמשך התהליך. זהו השלב שבו אתם צריכים להבין מהם הצרכים שלכם, מהם המטרות שלכם, ומהם הצרכים והמטרות של הלקוחות שלכם. מטרת השלב הזה היא למקד אתכם ואת איש המקצוע שמלווה אתכם בבניית האתר ב"מה", לפני שיוצאים ל"איך". בשלב זה, כדאי לענות על השאלות הבאות:

 • למה אני רוצה / צריך אתר?

 • מה מטרת האתר?

 • למה שאנשים ירצו לגלוש באתר? מה הם מחפשים?

 • איזה פתרון אנו מציעים לגולשים?

2) שלד – אחרי שהבנו מה אנחנו רוצים וצריכים, אנחנו יכולים להתחיל לחשוב על שלד האתר. איפה ואיך אנחנו רוצים למקם את התוכן והאלמנטים השונים באתר.


כלל בסיסי בשלב יצירת שלד האתר הוא התייחסות לכיוון תנועת העין. עין שמורגלת לקריאה מימין לשמאל תסתכל קודם כל לחלק הימני העליון של המסך, ובצורת זיגזג תרד למטה כך שהדבר האחרון שתראה יהיה מה שממוקם בפינה השמאלית התחתונה. אם אנחנו רוצים לבנות אתר שמיועד לקהל מקומי, ישראלי, כדאי לקחת את זה בחשבון. לעומת זאת, אם האתר פונה לקהל דובר אנגלית, שקורא משמאל לימין, התנועה תהיה הפוכה.


אם נקפיד על הכלל הבסיסי הזה, נדע למקם את הדבר הראשון שנרצה שיראו או את הדבר האחרון שנרצה שיעשו באתר שלנו.


3) מבנה – תרשים הזרימה של האתר. אחרי שהגדרנו מטרות, אנחנו יודעים מהו התוכן שנרצה שיופיע באתר, ובנינו שלד נכון, אנחנו צוללים לתוכן ולמבנה. שאלו את עצמכם:

 • מה הקשר בין כל התכנים באתר?

 • מה מוביל למה?

 • איך נגיע לדף המוצר שאנו רוצים למכור?

 • מאיפה נפנה את הלקוחות ליצור איתנו קשר?

במילים אחרות, עלינו להגדיר ולתכנן איך להוביל את הגולשים לתכנים שאנחנו רוצים לחשוף בפניהם, באופן הפשוט והקצר ביותר. כדאי לחשוב על מספר דרכים שיובילו לחלקים מרכזיים באתר, וניתן להשתמש במגוון כלים כמו לינקים, באנרים וכד' כדי להשיג את זה. לצד אלו, חשוב לשמור על הקשרים ורצף הגיוני בין התכנים על מנת שהגולשים יגיעו ליעד בקלות.


4) פונקציונאליות – בשלב האחרון אנחנו מגדירים מה אנחנו רוצים שכל אלמנט באתר יבצע. מה הוא טווח הפעילות שלו. למשל, אתר המשמש כחנות וירטואלית יכול לשמור את פרטי הלקוחות על מנת שבביקורם הבא באתר, הליך הרכישה יקוצר. זה יהפוך את חווית הקניה (והגלישה) הבאה פשוטה יותר ואף ייצור נאמנות מצד הלקוח כלפי האתר שכבר "מכיר אותי". דוגמא נוספת היא האפשרות להציע ללקוחות מוצרים דומים שעשויים לעניין אותם, על בסיס הרכישה שביצעו. באופן זה אתם יכולים להגדיל את "סל הקניה" של הלקוח באתרכם.


ועוד טיפ קטן: רגע לפני שאתם מתיישבים לאפיין, לבנות ולעצב את האתר שלכם, שוטטו באתרים שונים בתחומי המקצוע שלכם. אם ראיתם משהו שאהבתם – שמרו את הדוגמא או רשמו לעצמכם. חפשו גם את הדברים שפחות התחברתם אליהם. זה ייתן לכם איזה שהוא בסיס ראשוני לקראת היציאה לדרך.


שיהיה בהצלחה!מקורות

 • http://www.usability.gov/what-and-why/user-experience.html

 • http://sophia.javeriana.edu.co/~cbustaca/HCI_2014_01/documentos/2011_Garrett_The%20Elements%20of%20User%20Experience%20User-Centered%20Design%20for%20the%20Web%20and%20Beyond.pdf


הרשמו חינם לקבלת עדכונים

פוסטים אחרונים

+1-650-772-9076

 • White LinkedIn Icon
 • facebook